Polskie osadnictwo wiejskie na Syberii w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku

wpis w: Portfolio, Sklep | 0

Rok 2017. Sergiusz Leończyk wydaje z naszą pomocą książkę „Polskie osadnictwo wiejskie na Syberii w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku”.

W porównaniu z innymi historykami zajmującymi się zagadnieniami syberyjsko-polskimi dr Sergiusz Leończyk nie pozostał na prezentacji swych ustaleń w postaci przycinków. Poznał on kilka osad założonych przez polskich osadników w XIX i XX w., przeprowadził kwerendy archiwalne i biblioteczne w Sankt Petersburgu, za Uralem oraz polskich archiwach państwowych kilku miast wojewódzkich. Dzięki temu rozprawa przedstawia szeroką panaromę problemu. Panorama ta została ubogacona w wiele wątków istotnych dla sprawy: ewolucja osadnictwa włościańskiego w Rosji i Królestwie Polskim, kwestie narodowościowe i rusyfikacji chłopstwa polskiego, zagadnienia katolicyzmu w środowisku, z dominującym – wręcz agresywnym – prawosławiem.
Z recenzji Profesora dr hab. Zbigniewa Wójcika, Przewodniczącego Komisji Badań nad Historią Syberii Komitetu Historii Nauki przy PAN w Warszawie

Niniejsza praca jest bardzo cenna, potrzebna i odpowiada wszelkim wumogom warsztatu naukowego. Powinna przez długie lata słuzyć wszystkim badaczom historii polskiej obecności na Syberii oraz stosunków polsko-rosyjskich w XIX wieku. Z pewnoscią zaciekawi także wielu historyków rosyjskich, a takze przedstawicieli syberyjskiej Polonii.
Z recenzji Profesora dr hab. Jacka Legiecia z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

Format B5, 328 strony.
ISBN: 978-83-927345-8-1 – oprawa twarda,
ISBN: 978-83-927345-7-4 – oprawa miękka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *